Sivas Medya | Sivas Haber, Bilgi ve Sosyal İçerik Portalı

2020 Ayasofya Cami Olması Hakkında Tüm Gelişmeler

2020 Ayasofya Cami Olması Hakkında Tüm Gelişmeler
Avatar
Vsagdic( vsagdic@gmail.com )
465 views
19 Temmuz 2020 - 13:37

Cumhurbaşkanlığı tarafından geçen hafta açıklanan bilgi dahilinde Ayasofya Cami, ibadete açılacağına dair karar verildi. Son dakika haberleri de ibadete açılacak tarih olan 24 Temmuz’a kadar önem arz etmekteydi. Gelen son dakika haberlerinin hepsinin kaydı tutulmakta olurken, bu noktada yapılan bazı gelişmelerde kayıt altına alınıyor.

Ayasofya Cami’de 86 yıl aradan sonra tekrardan ibadete açılmasıyla beraber, 24 Temmuz’a yönelik tüm hazırlıklar yapılmaya devam ediyor. Cami içerisinde sosyal mesafe kuralı uyulacağı için, normalde 4 bin kişinin giriş yapabileceği cami de ilk namaz için 1000 kişi yer alacaktır. Türkiye’nin dört bir yanından gelecek 10 binlerce kişinin ise cami ve çevresinde bu heyecana ortak olması beklenmektedir.

Ayasofya camide bulunan duvarlarda namaz kılınmaya engel olan tüm insan şekilleri, mozaikler ve fresklerin karartılması düşünülüyor. Tamamen lazer siyah ışığıyla karalatılarak hiçbir zarar vermeden bu işlemin yapılması beklenmektedir. Böylece ziyarete de ek olarak açık olan bu camide, günün belli saatlerinde ziyarete açılacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından atanacak 2 imam ve 4 müezzin ile beraber Ayasofya’da 5 vakit ibadet açık olacaktır. Bunun dışında ise günün belli bölümlerinde freskler ve mozaikler turistlere açılarak, gezilmesi adına hizmet sağlanacaktır. Belirlenecek saatler çerçevesinde hem mozaik hem de freskleri Ayasofya’yı gezmek isteyen turistler ziyaret ederek görebilecekler.

Müze tabelası sökülen Ayasofya Camii’nin çalışmaları son hızıyla devam ederken, direkt olarak İsmail Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ta incelemelerde bulunarak çeşitli konulara değindi.

Ayasofya Cami 24 Temmuz’da İbadete Açılıyor

Ayasofya Camii’nin 24 Temmuz itibariyle açılması beklenen ibadetiyle beraber, çalışmalar da birkaç günden bu yana son hızıyla devam etmektedir. Ayasofya Cami’ye ait girişteki Kültür ve Turizm Bakanlığınca müze tabelası, camiinin ibadete açılması sebebiyle restorasyon çalışmaları dahilinde bu sabah saatlerinde söküldü.

Ayasofya Camii’nin “Müze tabelası” boş kalırken şu anki tabela izi kalan yeri için emniyet güçlerinin de geniş bir güvenlik önlemi alacağına dair bilgiler belirtilmektedir. Ayasofya Camii için 24 Temmuz öncesinde herhangi bir şekilde çalışma- restorasyon dışında, içeriye giriş ve çıkışın yapılması yasaklanmıştır. Bu süreçte herhangi bir giriş çıkış izni olmayan ve geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Ayasofya Cami’de gerekli önlemler polisler tarafından sağlanmaktadır.

Emniyet Müdürü, Ayasofya Cami’yi İnceledi

Ayasofya Cami’ye gelen İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, gerekli incelemelerde bulundu ve bu noktada tedbirlerin en iyi şekilde alındığını ve 15 Temmuz ile ilgili etkinlikler için camiye geldiğini açıkladı. Ek olarak Ayasofya’da alınan tedbirlerin, gerekli değerlendirmeler neticesinde incelemesini de yerinde yapmak için ziyarette bulunduğunu bildirdi. 24 Temmuz’a kadar açılışın yetişeceği ve gerekli önlemlerin alınırken de denetlemelerin tüm hızıyla yapılacağı bildirildi. Bununla beraber açılışa ait olarak ek tedbirler alınırken, açılışa gelecek vatandaşların ise hem rahat hem de huzur içerisinde ibadetlerini yerine getirmeleri sağlanacağının altını çizdi.

kaynak  : http://www.adamnedio.com/2020-ayasofya-cami-olmasi-hakkinda-tum-gelismeler/

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -