Sivas Medya | Sivas Haber, Bilgi ve Sosyal İçerik Portalı

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?
Avatar
Vsagdic( vsagdic@gmail.com )
316 views
25 Ağustos 2020 - 15:54

 

 

Vajina girişi bölgesindeki kasların istem dışı kasılmasına bağlı olarak cinsel birleşmenin ağrılı olması veya imkansız hale gelmesi durumuna vajinismus denilmektedir. Bir çok kişinin merak ettiği rahatsızlıkların başında gelen vajinismus belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? gibi konulara açıklık getirmekte fayda vardır.

 

Cinsel ilişkiye girememe ve (ağrıdan dolayı) korkma durumu olarak tabir edilen vajinismus toplumda az rastlanan bir sağlık problemi olsa da günümüzde bir çok kadında görülebilmektedir. Ağrı durumundan dolayı cinsel isteksizlik gelişmekte bu durum da çiftlerin cinsel yaşamını olumsuz etkilemektedir. Günümüzde çoğu kadın hastalar, hastalığını bilmemekte ve tedavi için hekime başvurma ihtiyacı hissetmemektedir. Peki vajinismus belirtileri nelerdir? eşi tarafından da fark edilemeyen bu sağlık problemi nedeniyle de çiftler arasında anlaşmazlıklar çıkmaktadır. Oysa doğru yaklaşımlarla bu sağlık problemi tedavi edilebilmektedir. Günümüzde, vajinismus nedir vajinismus belirtileri nelerdir? tedavi yöntemleri nelerdir? gibi sorulara cevap verebilecek birey sayısı maalesef çok azdır. Hastalığı öğrenmekte vajinismus belirtileri nedir? bilmekte yarar vardır.

 

Belirtileri

 

Vajinismus hastalığı, cinsel ilişkide ön sevişme esnasında, hiçbir problem yaşamayan hatta zevk alan kadının, cinsel birleşme esnasında yaşadığı istemsiz kasılmalar nedeniyle penisin vajina içine girememesi ya da son derece ağrılı bir şekilde girmesi ile karakterize olan sağlık sorunudur. İstemsiz olarak gerçekleşen vajinal kasılmalar sebebiyle cinsel birleşme olmamakta veya ağrılı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bazı durumlarda vajinaya sadece penisin uç kısmı girebilmektedir. Bu şekilde nadir de olsa gebe kalan hastalara rastlanmaktadır. Peki vajinismus belirtileri nelerdir? okumaya devam edin.Belirtileri gördüğünüz de mutlaka uzaman bir hekime cinsel sağlık sorunları hakkın da danışmanız gerekir.

 

Vajinismus hastalığı olan kadın, ilişki sırasında kendini kasar, kendini tehlikeden korumak için reflexif hareketlerde bulunur. Yani penisin vajinaya girme esnasında hasta bireyin istemsiz olarak buna engel olmaya çalışması halidir. Bu nedenle bu hastalık için psikolojide “kaygı bozukluğu veya cinsel ilişki fobisi” gibi tabirlerde kullanılmaktadır.

 

Tedavi Uygulamaları

 

Söz konusu sağlık problemine yönelik tedavi yöntemleri hastadan hastaya değişim göstermektedir. Bir hastaya uygulanan tedavi yöntemi bir diğer hasta için geçerli olmayabilir. Bu nedenle hekim kontrolü ile başlayan tedavi sürecinde hastalığın belirtilerine uygun tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Burada üzerinde durulması gereken husus, hasta bireyin ve yakının (eşi veya yakın akrabası) hastalık hakkında doğru bilgiye sahip olması gerektiğidir. Toplumumuzda maalesef yanlış yönlendirmeler neticesinde içinden çıkılmaz problemlerin ardı arkası kesilmemektedir. Kulaktan dolma bilgilerden uzak durularak bu rahatsızlık hakkında çok kolay bilgi sahibi olunabilmekte ve tedavi sonucu sağlıklı bir hayata kavuşulabilmektedir. Kadın hastalıkları konusunda uzmanlaşmış birçok hekim bulunmaktadır. Bu hekimlerden birine hastalık öyküsü ( hasta şikayeti) anlatıldığı zaman, hekim o bireye uygun tedavi sürecini başlatacaktır.

 

Sonuç Olarak

 

Her sağlık probleminde olduğu gibi vajinismus rahatsızlığında da yanlış bilinenlerden uzak durulmalı, doğru ve uzman kişilere müracaat edilmelidir. Burada önemli olan bir diğer hususta, evli çiftlerde erkeklerin bu konuda hassas olup eşlerine tedavi sürecinde destek olmalarıdır. Karşılıklı anlayış ve sevgi neticesinde birçok sağlık problemini aşan çiftler bulunmaktadır.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -