Sivas Medya | Sivas Haber, Bilgi ve Sosyal İçerik Portalı

Hukuk ders kitapları

Hukuk ders kitapları
Avatar
Vsagdic( vsagdic@gmail.com )
355 views
15 Ekim 2020 - 12:35

Hukuk fakültesi öğrenciliği oldukça zor ve fakültenin her yılında teorik bilgileri iyi özümseyenlerin başarılı olduğu bir süreçtir. Öncelikle mutlaka kitabi bilgilerin alınması ve iyi öğrenilmesi gerektiği için akademik bilgilerin yer aldığı kitapları okuyup, onların ışığında mesleğe adım atılmalıdır. Hukuk ders kitapları sadece fakülteden mezun olmak için değil, her detaya hakim olup, iyi bir hukukçu olmak için gereklidir. Aksi halde kanuni bilgilerde  yeterlilik sahibi olamamaya neden olmaktadır. Meslek yaşamında yalnızca ders kitaplarının yeterli olduğu söylenemez. Elbette hukuk kitaplarının kalınlığı göz korkutur ancak burada kitapların sayfa sayısı değil niteliğidir diyebiliriz. Hangi hukuk alanında uzmanlaşmak isteniyorsa, o alana yönelik hukuk kitapları da okumak daha birikimli olmak için gereklidir.

Yalnızca temel hukuk kitaplarıyla yetinmek değil, uzmanlaşmak istenilen alana göre de hukuk kitabı seçmek mesleki anlamda şüphesiz işe yarayacaktır. Elbette sınavları geçmek için o kalın hukuk kitaplarını okumak zaruridir. Bu da hukukçularla hukuk mezunu arasındaki farkı ortaya koymaktadır. Bu kitapları ezberlemek değil, önemli olan akılda tutmanın önemini kavramak ve işin bilimsel mantığını anlayabilmek önemlidir. Aksi halde fakültenin sonunda kendini geliştirememiş hukuk fakültesi mezunları olacaktır. Belli bir bilgi birikimiyle yazılmış kitaplardır. Elbette hukuk kitapları yalnızca hukuk fakültesi öğrencileri tarafından okunan kitapla değildir. Özellikle hukuksal araştırma yapmak isteyenler hukuk kitabı oluyabilir. Ancak bu kitapların öncelikle içeriği önemlidir. Araştırma yapılacak hukuk konusuna uygun bir hukuk kitabı seçilmeli ve bu kitabın öncelikle içindekiler kısmından aranılan bölüme ulaşılmalıdır. Bu şekilde huku araştırmasını yapmak isteyenlerin işi daha kolay olmaktadır. Anlaşılması zor konular olduğu için, uygun dille yazılmış akademik kitaplar bu anlamda faydalı olacaktır.

Bir hukuk fakültesi öğrencisinin okuduğu hukuk kitaplarından dava takip etmeyi ve suç üzerinde çalışmayı değil, hukuk nosyonunu iyi öğrenmesi gerekir. Hukuk ders kitaplarına ulaşmak yüksek maliyetli olabilir. Bu nedenle güncel hukuk kitaplarını internet üzerinden ya da sahaflardan uygun fiyatlara bulabilmek mümkündür. Güncel hukuk kitaplarına sahip olmak için pek çok internet sitesinden istifade etmek mümkündür. Piyasadaki en pahalı ders kitapları olduğu için ikinci ellerini tercih edenler de vardır. Hem ders çalışıp hem kütüphanesinde bu kitapların da bulunmasını isteyenler piyasada araştırma yaparsa avantajlı olacaktır.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -