Sivas Medya | Sivas Haber, Bilgi ve Sosyal İçerik Portalı

Restoran ve Cafeler İçin En İyi POS Sistemi

Restoran ve Cafeler İçin En İyi POS Sistemi
Avatar
Vsagdic( vsagdic@gmail.com )
149 views
21 Mart 2021 - 23:37

 

Bir işletmede olmazsa olmaz bir şey varsa ona POS sistemi diyebiliriz. Özellikle günümüzde, nakit kullanımının azalıp kartlarla ödeme yapılmasının iyice yaygınlaşmasıyla birlikte POS sistemi olmayan bir işletmeden alışveriş yapılma olasılığını çok düşürmektedir. Pandemiyle birlikte ise nakit kullanımının sağlıksal sorunları göz önüne alınarak temassız kart ödemeleri ve akıllı telefonlardan QR kod okutarak ödemelerin yapılması en yaygın ödeme biçimi haline geldi. Böyle bir gerçek varken restoranlar ve cafeler için uygun ve optimizasyonu yüksek POS sistemlerine sahip olmamak işletmeler için iyi olmayan bir durumdur.

Peki bir POS sisteminden neler beklemelisiniz? Biraz açıklayalım. Öncelikle işletmenizin türüne göre ihtiyaçlarınızın değişeceğini belirtmeliyim. Restoran sahibiyseniz restoran POS sistemi size uygun olacaktır. Şayet cafe sahibiyseniz cafe POS sistemi tercih etmelisiniz. Öncelikle POS sisteminiz eve sipariş uygulamaları ile uyumlu bir şekilde çalışmalıdır. Sektörün en fazla işlem hacminin olduğu platformlardan geri kalmak istemezsiniz elbette. Bunun dışında kullanımı kolay olmalıdır. Kullanımı kolay olmalıdır ki bir de eğitim masrafı gibi bir gider kalemi ortaya çıkmasın. Teknoloji böyle gelişmişken karmaşık ve eğitim gerektiren ara yüzler yerine sade ve amaca yönelik ara yüzler ile zaman ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Teknolojiden bahsetmişken, POS sistemi aynı zamanda ileriye dönük planlarınıza da uygun olmalıdır. İleride kendi online alışveriş sitenizi kurma kararı aldığınızda baştan POS sisteminizi yenilemeye gerek kalmadan mevcut POS sistemi ile işinize devam edebilmelisiniz. Buradan da POS sisteminizin bulut destekli olması gerektiği sonucu çıkıyor. Ayrıntılı verileri internet ortamında yönetebilmek ve depolayabilmek birçok olası hatadan ve karışıklıktan kurtulmanızı sağlayacaktır. Buluttan bahsettiğimizde ise aklımıza direkt internet bağlantısı gelmelidir. Kullanacağınız POS sistemi çevrimiçi işlem yapabildiği gibi çevrimdışı işlem de yapabilmelidir. Böylelikle ne işletme sahipleri ne de müşteriler mağdur olmadan işlemler yapılabilir. Çevrimdışı işlemleri de bağlantı kurulduğu gibi bulutta depolayarak herhangi bir veri eksikliğine sebebiyet vermemesi gerekmektedir.

Bu özellikleri sağlayan Simpra gibi POS sistemleri işletmelerin gelişim sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. İşletmeniz için uygun POS sistemini seçmek, işletmenizin açılacağı konumu ve menkulü seçmek kadar önemlidir.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -