Sivas Medya | Sivas Haber, Bilgi ve Sosyal İçerik Portalı

Çavuşoğlu Almanya’da

Çavuşoğlu Almanya’da
608 views
02 Temmuz 2020 - 14:30

AB dönem başkanlığı süresince Türkiye-AB ilişkilerini daha sağlıklı bir şekilde geliştirmek istiyoruz. AB’deki yeni yönetimden bu yana daha iyi ilişkilerimiz olduğunu söyleyebilirim. AB kurumları ve yöneticileriyle iyi bir diyaloğumuz var.

Üye ülkelerin de Almanya’dan beklentisi çok. Müzakere eden ülkelerin de Almanya’dan beklentisi var. Birlikte çalışırsak önemli mesafeler katedebiliriz.

Gümrük Birliği’nin güncellenmesi her iki tarafın yararına. Hepimizin ortak sorunu olan göç ve mülteci konularında yapılması gerekenleri el aldık. Bugün ilişkileri zehirleyen bazı konular var. Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve Ege gibi. Almanya’nın bazı arabuluculuk girişimleri oldu. Biz de buna sıcak baktık. Biz Yunanistan dahil herkesle diyalog içerisinde olmak istiyoruz. Kimsenin hakkını hukukunu inkar etmiyoruz, kimse de Türkiye’yi dışlamaya çalışmasın diyoruz.

Suriye’de kalıcı bir barış ve istikrar önemli. AB’nin oynayabileceği önemli roller var. Esas olarak siyasi sürecin hızlandırılması önemli. BM çatısı altında, AB’nin de desteğiyle Suriye’de kalıcı barışı getirmek istiyoruz.

Diğer bir sorun Libya’da. Libya’da tek çözüm siyasi çözümdür. Ancak bugüne kadar ateşkese yanaşmayan bir Hafter gördük. Bir an önce ateşkesin kalıcı ve bağlayıcı olarak tesis edilmesi gerekiyor. Bunun için de meşru hükümetin bazı şartları var. Bunun için diğer ülkelerle de çalışmak isteriz. Buna Fransa da dahil. Yeter ki samimi olalım ve darbecileri desteklemeyelim.

Yeni dönemde ikili ilişkilerimizi her alanda geliştirmemiz gerekiyor. Almanya bizim en büyük ticari ortağımız. Turizm önemli bir sektör. Bunu da bugün enine boyuna eline aldık. Biz güvenli bir ortamda, sağlıklı bir ortamda. Biz Almanya’dan gelecek misafirlerimizi ağırlamaya hazırız. Almanya’dan uzmanlardan oluşan bir heyeti de daha önce davet etmiştik. Burada önemli olan Almanya’nın seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerekiyor. Alman dostlarımız da Türkiye’ye tatile gelmek istiyor. Burada sadece bizim sektörümüz değil Alman turizm sektörü de önemli.

Türkiye’nin güvenli ülke listesinde olması lazım. Sağlık konusunda en başarılı ülkelerden biri Almanya, biri Türkiye. AB listesinin de objektif kriterlerle belirlenmesi gerekiyor. Hiçbir verinin olmadığı bazı ülkeler bu listede var, Türkiye yok. Burada görüyoruz ki bu karar siyasi saiklerle alınmış.

Verilerimiz şeffaf. Avrupa Birliği ile de bunları paylaşıyoruz. Turizm önemli, sektör önemli ama en önemlisi insanların sağlığıdır.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -